GNU make 4.4.0.90 - en to ro translation catalogue (469 entries)

en: 
    # %u 'vpath' search paths.
ro: 
    # %u căi de căutare „vpath”.

en: 
    # %u implicit rules, %u (%.1f%%) terminal.
ro: 
    # %u reguli implicite, %u (%.1f%%) terminal.

en: 
    # %u pattern-specific variable values
ro: 
    # %u valori de variabile specifice modelului

en: 
    # Directories
ro: 
    # Directoare

en: 
    # Files
ro: 
    # Fișiere

en: 
    # Finished Make data base on %s
ro: 
    # Se finalizează baza de date a lui «make» pe %s

en: 
    # General ('VPATH' variable) search path:
    #
ro: 
    # Calea de căutare generală (variabilă „VPATH”):
    #

en: 
    # Implicit Rules
ro: 
    # Reguli implicite

en: 
    # Make data base, printed on %s
ro: 
    # Baza de date a lui «make», afișată pe %s

en: 
    # No general ('VPATH' variable) search path.
ro: 
    # Nicio cale de căutare generală (variabilă „VPATH”).

en: 
    # No implicit rules.
ro: 
    # Fără reguli implicite.

en: 
    # No pattern-specific variable values.
ro: 
    # Nu există valori de variabile specifice modelului.

en: 
    # Pattern-specific Variable Values
ro: 
    # Valori de variabile specifice modelului

en: 
    # VPATH Search Paths
ro: 
    # Căi de căutare VPATH

en: 
    # Variables
ro: 
    # Variabiles

en: 
    # files hash-table stats:
    #
ro: 
    # statistici din tabelul sumelor de control ale fișierelor:
    #

en: 
    %s No strcache buffers
ro: 
    %s Fără memorii tampon strcache

en: 
    %s strcache buffers: %lu (%lu) / strings = %lu / storage = %lu B / avg = %lu B
ro: 
    %s memorii tampon strcache: %lu (%lu) / șiruri = %lu / stocare = %lu B / media = %lu B

en: 
    %s strcache performance: lookups = %lu / hit rate = %lu%%
ro: 
    %s randamentul strcache: căutări = %lu / rata de potrivire = %lu%%

en: 
    Counted %d args in failed launch
ro: 
    Au fost numărate %d argumente în lansarea eșuată

en: 
    This program built for %s
ro: 
    Acest program a fost construit pentru %s

en: 
    This program built for %s (%s)
ro: 
    Acest program a fost construit pentru %s (%s)

en: 
    Unhandled exception filter called from program %s
    ExceptionCode = %lx
    ExceptionFlags = %lx
    ExceptionAddress = 0x%p
ro: 
    Filtru de excepții negestionat apelat din programul %s
    ExceptionCode = %lx
    ExceptionFlags = %lx
    ExceptionAddress = 0x%p

en:   --debug[=FLAGS]             Print various types of debugging information.
ro:   --debug[=FANIOANE]          Afișează diferite tipuri de informații de depanare.

en:   --jobserver-style=STYLE     Select the style of jobserver to use.
ro:   --jobserver-style=STIL      Selectează stilul serverului de lucrări de utilizat.

en:   --no-print-directory        Turn off -w, even if it was turned on implicitly.
ro:   --no-print-directory        Dezactivează opțiunea „-w”, chiar dacă a fost activată implicit.

en:   --no-silent                 Echo recipes (disable --silent mode).
ro:   --no-silent                 Afișează rețetele (dezactivează opțiunea „--silent”).

en:   --shuffle[={SEED|random|reverse|none}]
                                  Perform shuffle of prerequisites and goals.
ro:   --shuffle[={SEED|random|reverse|none}]
                                  Efectuează amestecarea cerințelor prealabile și a obiectivelor.

en:   --trace                     Print tracing information.
ro:   --trace                     Afișează informațiile de urmărire a execuției.

en:   --warn-undefined-variables  Warn when an undefined variable is referenced.
ro:   --warn-undefined-variables  Avertizează atunci când se face referire la o variabilă nedefinită.

en:   -B, --always-make           Unconditionally make all targets.
ro:   -B, --always-make           Face necondiționat toate țintele.

en:   -C DIRECTORY, --directory=DIRECTORY
                                  Change to DIRECTORY before doing anything.
ro:   -C DIRECTOR, --directory=DIRECTOR
                                  Schimbă la DIRECTOR(ul) înainte de a începe vreo operație.

en:   -E STRING, --eval=STRING    Evaluate STRING as a makefile statement.
ro:   -E ȘIR, --eval=ȘIR          Evaluează ȘIR(ul) ca o declarație de makefile.

en:   -I DIRECTORY, --include-dir=DIRECTORY
                                  Search DIRECTORY for included makefiles.
ro:   -I DIRECTOR, --include-dir=DIRECTOR
                                  Caută în DIRECTOR pentru fișierele makefile incluse.

en:   -L, --check-symlink-times   Use the latest mtime between symlinks and target.
ro:   -L, --check-symlink-times   Utilizează ora ultimei modificări între legături simbolice și țintă.

en:   -O[TYPE], --output-sync[=TYPE]
                                  Synchronize output of parallel jobs by TYPE.
ro:   -O[TIP], --output-sync[=TIP]
                                  Sincronizează ieșirea lucrărilor paralele după TIP.

en:   -R, --no-builtin-variables  Disable the built-in variable settings.
ro:   -R, --no-builtin-variables  Dezactivează configurările variabilelor interne.

en:   -S, --no-keep-going, --stop
                                  Turns off -k.
ro:   -S, --no-keep-going, --stop
                                  Dezactivează opțiunea „-k”.

en:   -W FILE, --what-if=FILE, --new-file=FILE, --assume-new=FILE
                                  Consider FILE to be infinitely new.
ro:   -W FIȘIER, --what-if=FIȘIER, --new-file=FIȘIER, --assume-new=FIȘIER
                                  Consideră că FIȘIER(ul) este infinit de nou.

en:   -b, -m                      Ignored for compatibility.
ro:   -b, -m                      Ignorat din motive de compatibilitate.

en:   -d                          Print lots of debugging information.
ro:   -d                          Afișează o mulțime de informații de depanare.

en:   -e, --environment-overrides
                                  Environment variables override makefiles.
ro:   -e, --environment-overrides
                                  Variabilele de mediu primează față de fișierele makefile.

en:   -f FILE, --file=FILE, --makefile=FILE
                                  Read FILE as a makefile.
ro:   -f FIȘIER, --file=FIȘIER, --makefile=FIȘIER
                                  Citește FIȘIER ca pe un fișier makefile.

en:   -h, --help                  Print this message and exit.
ro:   -h, --help                  Afișează acest mesaj și iese.

en:   -i, --ignore-errors         Ignore errors from recipes.
ro:   -i, --ignore-errors         Ignoră erorile din rețete.

en:   -j [N], --jobs[=N]          Allow N jobs at once; infinite jobs with no arg.
ro:   -j [N], --jobs[=N]          Permite N lucrări simultan; fără argument, un număr infinit de lucrări.

en:   -k, --keep-going            Keep going when some targets can't be made.
ro:   -k, --keep-going            Continuă atunci când unele ținte nu pot fi făcute.

en:   -l [N], --load-average[=N], --max-load[=N]
                                  Don't start multiple jobs unless load is below N.
ro:   -l [N], --load-average[=N], --max-load[=N]
                                  Nu începe mai multe lucrări decât dacă încărcarea este sub N.

en:   -n, --just-print, --dry-run, --recon
                                  Don't actually run any recipe; just print them.
ro:   -n, --just-print, --dry-run, --recon
                                  Nu rulează de fapt nicio rețetă; doar o afișează.

en:   -o FILE, --old-file=FILE, --assume-old=FILE
                                  Consider FILE to be very old and don't remake it.
ro:   -o FIȘIER, --old-file=FIȘIER, --assume-old=FIȘIER
                                  Consideră FIȘIER(ul) ca fiind foarte vechi și nu-l reface.

en:   -p, --print-data-base       Print make's internal database.
ro:   -p, --print-data-base       Afișează baza de date internă a «make».

en:   -q, --question              Run no recipe; exit status says if up to date.
ro:   -q, --question              Nu rulează nicio rețetă; starea de ieșire indică dacă este actualizată.

en:   -r, --no-builtin-rules      Disable the built-in implicit rules.
ro:   -r, --no-builtin-rules      Dezactivează regulile implicite interne.

en:   -s, --silent, --quiet       Don't echo recipes.
ro:   -s, --silent, --quiet       Nu afișează rețetele.

en:   -t, --touch                 Touch targets instead of remaking them.
ro:   -t, --touch                 Actualizează marcajul de timp al țintelor în loc să-le reconstruiască.

en:   -v, --version               Print the version number of make and exit.
ro:   -v, --version               Afișează numărul versiunii de «make» și iese.

en:   -w, --print-directory       Print the current directory.
ro:   -w, --print-directory       Afișează directorul curent.

en:   Date %s
ro:   Data %s

en:   Ignoring VPATH name '%s'.
ro:  Se ignoră numele VPATH „%s”.

en:   uid = %d, gid = %d, mode = 0%o.
ro:   uid = %d, gid = %d, mod = 0%o.

en:  (built-in):
ro:  (comanda internă):

en:  (core dumped)
ro:  (conținutul memoriei descărcat)

en:  (don't care)
ro:  (nu contează)

en:  (from '%s', line %lu)
ro:  (din „%s”, linia %lu)

en:  (from '%s', line %lu):
ro:  (din „%s”, linia %lu):

en:  (ignored)
ro:  (ignorat)

en:  (name might be truncated)
ro:  (numele poate fi trunchiat)

en:  (no default goal)
ro:  (nici un obiectiv implicit)

en:  (no ~ expansion)
ro:  („~” nu se înlocuiește)

en:  (remote)
ro:  (la distanță)

en:  (search path)
ro:  (cale de căutare)

en:  files,
ro:  fișiere,

en:  impossibilities
ro:  imposibilități

en:  impossibilities in %lu directories.
ro:  imposibilități în %lu directoare.

en:  so far.
ro:  până acum.

en: #  A default, MAKEFILES, or -include/sinclude makefile.
ro: #  Un fișier implicit, MAKEFILES sau, unul via -include/sinclude makefile.

en: #  Also makes:
ro: #  De asemenea, face:

en: #  Builtin rule
ro: #  Regulă internă

en: #  Command line target.
ro: #  Țintă din linia de comandă.

en: #  Dependencies recipe running (THIS IS A BUG).
ro: #  Rețeta de dependențe rulează (ACESTA ESTE O EROARE).

en: #  Failed to be updated.
ro: #  Actualizarea a eșuat.

en: #  File does not exist.
ro: #  Fișierul nu există.

en: #  File has been updated.
ro: #  Fișierul a fost actualizat.

en: #  File has not been updated.
ro: #  Fișierul nu a fost actualizat.

en: #  File is a prerequisite of .NOTINTERMEDIATE.
ro: # Fișierul este o cerință prealabilă a .NOTINTERNMEDIATE.

en: #  File is an intermediate prerequisite.
ro: #  Fișierul este o cerință prealabilă intermediară.

en: #  File is secondary (prerequisite of .SECONDARY).
ro: # Fișierul este secundar (cerință prealabilă a .SECONDARY).

en: #  File is very old.
ro: #  Fișierul este foarte vechi.

en: #  Implicit rule search has been done.
ro: #  Căutarea implicită a regulilor a fost efectuată.

en: #  Implicit rule search has not been done.
ro: #  Căutarea implicită a regulilor nu a fost efectuată.

en: #  Implicit/static pattern stem: '%s'
ro: #  Familia modelului implicit/static: „%s”

en: #  Invalid value in 'command_state' member!
ro: #  Valoare nevalidă în membrul „command_state”!

en: #  Last modified %s
ro: #  Ultima modificare %s

en: #  Modification time never checked.
ro: #  Ora de modificare nu a fost niciodată verificată.

en: #  Needs to be updated (-q is set).
ro: #  Trebuie să fie actualizat („-q” este activată).

en: #  Phony target (prerequisite of .PHONY).
ro: #  Țintă falsă (cerința prealabilă a .PHONY).

en: #  Precious file (prerequisite of .PRECIOUS).
ro: #  Fișier prețios (cerința prealabilă a .PRECIOUS).

en: #  Recipe currently running (THIS IS A BUG).
ro: #  Rețeta rulează în acest moment (ACESTA ESTE O EROARE).

en: #  Successfully updated.
ro: #  Actualizat cu succes.

en: #  recipe to execute
ro: #  rețeta de executat

en: # %s (device %d, inode [%d,%d,%d]):
ro: # %s (dispozitiv %d, nod-i [%d,%d,%d]):

en: # %s (device %d, inode [%d,%d,%d]): could not be opened.
ro: # %s (dispozitiv %d, nod-i [%d,%d,%d]): nu a putut fi deschis.

en: # %s (device %ld, inode %ld):
ro: # %s (dispozitiv %ld, nod-i %ld):

en: # %s (device %ld, inode %ld): could not be opened.
ro: # %s (dispozitiv %ld, nod-i %ld): nu a putut fi deschis.

en: # %s (key %s, mtime %s):
ro: # %s (cheia %s, mtime %s):

en: # %s (key %s, mtime %s): could not be opened.
ro: # %s (cheia %s, mtime %s): nu a putut fi deschis.

en: # %s: could not be stat'd.
ro: # %s: nu a putut fi stabilit.

en: # No 'vpath' search paths.
ro: # Fără căi de căutare „vpath”.

en: # Not a target:
ro: #  Nu este o țintă:

en: # hash-table stats:
    #
ro: # statistici din tabelul sumelor de control ale fișierelor:
    #

en: # variable set hash-table stats:
ro: # statistici pentru setul de variabile din tabelul sumelor de control

en: $SHELL changed (was '%s', now '%s')
ro: $SHELL schimbat (era „%s”, acum „%s”)

en: %s (line %d) Bad shell context (!unixy && !batch_mode_shell)
ro: %s (linia %d) Context shell greșit (!unixy && !batch_mode_shell)

en: %s cannot be both .NOTINTERMEDIATE and .INTERMEDIATE
ro: %s nu poate să fie atât .NOTINTERMEDIATE, cât și .INTERMEDIATE

en: %s cannot be both .NOTINTERMEDIATE and .SECONDARY
ro: %s nu poate să fie atât .NOTINTERMEDIATE, cât și .SECONDARY

en: %s current buf: size = %hu B / used = %hu B / count = %hu / avg = %u B
ro: %s memoria tampon actuală: dimensiune = %hu B / utilizată = %hu B / cantitatea = %hu / media = %u B

en: %s other free: total = %lu B / max = %lu B / min = %lu B / avg = %hu B
ro: %s alta liberă: total = %lu B / max = %lu B / min = %lu B / media = %hu B

en: %s other used: total = %lu B / count = %lu / avg = %lu B
ro: %s alta utilizată: total = %lu B / cantitatea = %lu / media = %lu B

en: %s value %s: %s
ro: %s valoare %s: %s

en: %s value %s: not a directory
ro: %s valoare %s: nu este un director

en: %s: '%s' out of range
ro: %s: „%s” în afara intervalului

en: %s: Entering an unknown directory
ro: %s: Se intră într-un director necunoscut

en: %s: Entering directory '%s'
ro: %s: Se intră în directorul „%s”

en: %s: Field '%s' not cached: %s
ro: %s: Câmpul „%s” nu este stocat în memoria tampon: %s

en: %s: Interrupt/Exception caught (code = 0x%lx, addr = 0x%p)
ro: %s: Întrerupere/Excepție capturată (cod = 0x%lx, addr = 0x%p)

en: %s: Leaving an unknown directory
ro: %s: Se părăsește un director necunoscut

en: %s: Leaving directory '%s'
ro: %s: Se părăsește directorul „%s”

en: %s: Timestamp out of range; substituting %s
ro: %s: Marcaj de timp în afara intervalului; se substituie %s

en: %s: empty value
ro: %s: valoare goală

en: %s: failed to load
ro: %s: nu s-a putut încărca

en: %s: illegal option -- %c
ro: %s: opțiune ilegală -- %c

en: %s: invalid option -- %c
ro: %s: opțiune nevalidă -- %c

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
ro: %s: opțiunea „%c%s” nu permite un argument

en: %s: option '%s' is ambiguous
ro: %s: opțiunea „%s” este ambiguă

en: %s: option '%s' requires an argument
ro: %s: opțiunea „%s” necesită un argument

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
ro: %s: opțiunea „--%s” nu permite un argument

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
ro: %s: opțiunea „-W %s” nu permite un argument

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
ro: %s: opțiunea „-W %s” este ambiguă

en: %s: option requires an argument -- %c
ro: %s: opțiunea necesită un argument -- %c

en: %s: unrecognized option '%c%s'
ro: %s: opțiune nerecunoscută „%c%s”

en: %s: unrecognized option '--%s'
ro: %s: opțiune nerecunoscută „--%s”

en: %s: update target '%s' due to: %s
ro: %s: se actualizează ținta „%s” datorită faptului că: %s

en: %s: update target '%s' due to: target does not exist
ro: %s: se actualizează ținta „%s” datorită faptului că: ținta nu există

en: %s: update target '%s' due to: target is .PHONY
ro: %s: se actualizează ținta „%s” datorită faptului că: ținta este .PHONY

en: %s: update target '%s' due to: unknown reasons
ro: %s: se actualizează ținta „%s” datorită: motive necunoscute

en: %s:%lu: not recursively expanding %s to export to shell function
ro: %s:%lu: nu se expandează recursiv %s pentru a exporta în funcția de shell

en: %sBuilt for %s
ro: %sConstruit pentru %s

en: %sBuilt for %s (%s)
ro: %sConstruit pentru %s (%s)

en: %sLicense GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <https://gnu.org/licenses/gpl.html>
    %sThis is free software: you are free to change and redistribute it.
    %sThere is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
ro: %sLicența GPLv3+: GNU GPL versiunea 3 sau ulterioară <https://gnu.org/licenses/gpl.html>
    %sAcesta este software liber: sunteți liber să îl modificați și să îl redistribuiți.
    %sNU există NICIO GARANȚIE, în măsura permisă de lege.

en: %sNo rule to make target '%s'%s
ro: %sNici o regulă pentru a face ținta „%s”%s

en: %sNo rule to make target '%s', needed by '%s'%s
ro: %sNici o regulă pentru a face ținta „%s”, necesară pentru „%s”%s

en: %s[%s: %s] Error %d%s%s
ro: %s[%s: %s] Eroare %d%s%s

en: %s[%u]: Entering an unknown directory
ro: %s[%u]: Se intră într-un director necunoscut

en: %s[%u]: Entering directory '%s'
ro: %s[%u]: Se intră în directorul „%s”

en: %s[%u]: Leaving an unknown directory
ro: %s[%u]: Se părăsește un director necunoscut

en: %s[%u]: Leaving directory '%s'
ro: %s[%u]: Se părăsește directorul „%s”

en: '%s' is up to date.
ro: „%s” este actualizat.

en: '%s' ought to exist.
ro: „%s” ar trebui să existe.n

en: 'override' directive
ro: directiva „override”

en: *** Archive member '%s' may be bogus; not deleted
ro: *** Membrul arhivei „%s” poate fi fals; nu se șterge

en: *** Break.
ro: *** Întrerupere.

en: *** Deleting file '%s'
ro: *** Se șterge fișierul „%s”

en: *** Deleting intermediate file '%s'
ro: *** Se șterge fișierul intermediar „%s”

en: *** Waiting for unfinished jobs....
ro: *** Se așteaptă ca alte sarcini să se termine....

en: *** Warning: .LOW_RESOLUTION_TIME file '%s' has a high resolution time stamp
ro: *** Avertisment: fișierul .LOW_RESOLUTION_TIME „%s” are un marcaj de timp de înaltă rezoluție

en: *** [%s] Archive member '%s' may be bogus; not deleted
ro: *** [%s] Membrul arhivei „%s” poate fi fals; nu se șterge

en: *** [%s] Deleting file '%s'
ro: *** [%s] Se șterge fișierul „%s”

en: *** mixed implicit and normal rules: deprecated syntax
ro: *** regulile implicite și normale sunt amestecate: sintaxă învechită

en: -warning, you may have to re-enable CTRL-Y handling from DCL.
ro: -avertisment, poate fi necesar să reactivați controlul combinației de taste «CTRL-Y» din DCL.

en: .DEFAULT_GOAL contains more than one target
ro: .DEFAULT_GOAL conține mai mult de o țintă

en: .LIBPATTERNS element '%s' is not a pattern
ro: Elementul .LIBPATTERNS „%s” nu este un model

en: .NOTINTERMEDIATE and .SECONDARY are mutually exclusive
ro: .NOTINTERMEDIATE și .SECONDARY se exclud reciproc

en: .WAIT should not have commands
ro: .WAIT nu ar trebui să aibă comenzi

en: .WAIT should not have prerequisites
ro: .WAIT nu ar trebui să aibă cerințe prealabile

en: ; using VPATH name '%s'
ro: ; folosind numele VPATH „%s”

en: <builtin>
ro: <comandă internă>

en: Aborted
ro: Se renunță

en: Access violation: read operation at address 0x%p
ro: Încălcarea accesului: operație de citire la adresa 0x%p

en: Access violation: write operation at address 0x%p
ro: Încălcarea accesului: operație de scriere la adresa 0x%p

en: Alarm clock
ro: Ceas cu alarmă

en: Append %.*s and cleanup
ro: Adăugă %.*s și curăță

en: Append output to %s
ro: Adăugă ieșirea la %s

en: Avoiding implicit rule recursion for rule '%s'.
ro: Evitarea recursiunii regulilor implicite pentru regula „%s”.

en: BUG: num_pattern_rules is wrong!  %u != %u
ro: EROARE: num_pattern_rules este greșit!  %u != %u

en: BUILTIN CD %s
ro: COMANDA INTERNĂ «CD» %s

en: Bad system call
ro: Apel de sistem greșit

en: Batch file contents:
    	@echo off
ro: Conținutul fișierului lotului de comenzi:
    	@echo off

en: Batch file contents:%s
    	%s
ro: Conținutul fișierului lotului de comenzi:%s
    	%s

en: Broken pipe
ro: Linie de conectare întreruptă

en: Bus error
ro: Eroare de magistrală de date(bus)

en: CPU time limit exceeded
ro: S-a depășit limita de timp CPU

en: Cannot create a temporary file
ro: Nu se poate crea un fișier temporar

en: Cannot open '%s' with O_TMPFILE: %s.
ro: Nu se poate deschide „%s” cu O_TMPFILE: %s.

en: Child exited
ro: Procesul-copil a terminat

en: Circular %s <- %s dependency dropped.
ro: Dependența circulară %s ← %s este omisă.

en: Cleaning up temp batch file %s
ro: Se curăță fișierul lotului de comenzi temporar %s

en: Cleaning up temp batch file %s failed (%d)
ro: Curățarea fișierului lotului de comenzi temporar %s a eșuat (%d)

en: Cleaning up temporary batch file %s
ro: Se curăță fișierul lotului de comenzi temporar %s

en: Collisions=%lu/%lu=%.0f%%
ro: Coliziuni=%lu/%lu=%.0f%%

en: Considering target file '%s'.
ro: Luând în considerare fișierul țintă „%s”.

en: Continued
ro: Continuare

en: Could not restore stderr
ro: Nu s-a putut restabili ieșirea de eroare standard

en: Could not restore stdin
ro: Nu s-a putut restabili intrarea standard

en: Could not restore stdout
ro: Nu s-a putut restabili ieșirea standard

en: Couldn't change back to original directory
ro: Nu s-a putut schimba înapoi la directorul inițial

en: CreatePipe() failed (e=%lu)
ro: CreatePipe() a eșuat (e=%lu)

en: Creating temporary batch file %s
ro: Se creează fișierul lotului de comenzi temporar %s

en: Current time
ro: Ora actuală

en: Customs won't export: %s
ro: Valorile definite de către utilizator, nu vor fi exportate: %s

en: Danger signal
ro: Semnal de pericol

en: EMT trap
ro: Detectare EMT

en: Empty function name
ro: Numele funcției este gol

en: Empty symbol name for load: %s
ro: Nume de simbol gol pentru încărcare: %s

en: Enabled shuffle mode: %s
ro: Modul de amestecare activat: %s

en: Executing %s instead
ro: Se execută %s în schimb

en: Failed to load symbol %s from %s: %s
ro: Nu s-a putut încărca simbolul %s din %s: %s

en: Failed to open global symbol table: %s
ro: Nu s-a putut deschide tabelul global de simboluri: %s

en: Failed to remake makefile '%s'.
ro: Nu s-a reușit refacerea fișierului makefile „%s”.

en: Failed to remake target file '%s'.
ro: Nu s-a putut reconstrui fișierul țintă „%s”.

en: File '%s' does not exist.
ro: Fișierul „%s” nu există.

en: File '%s' was considered already.
ro: Fișierul „%s” a fost deja luat în considerare.

en: File size limit exceeded
ro: S-a depășit limita de dimensiune a fișierului

en: Finished prerequisites of target file '%s'.
ro: S-au încheiat cerințele prealabile ale fișierului țintă „%s”.

en: Finished updating file '%s'.
ro: S-a terminat actualizarea fișierului „%s”.

en: Floating point co-processor not available
ro: Coprocesorul în virgulă mobilă nu este disponibil

en: Floating point exception
ro: Excepție virgulă mobilă

en: Found '%s'.
ro: S-a găsit „%s”.

en: Found implicit rule '%s' for '%s'.
ro: S-a găsit regula implicită „%s” pentru „%s”.

en: Found prerequisite '%s' as VPATH '%s'.
ro: S-a găsit cerința prealabilă „%s” ca VPATH „%s”.

en: Function name too long: %s
ro: Numele funcției este prea lung: %s

en: Giving up on target file '%s'.
ro: Se renunță la fișierul țintă „%s”.

en: Grouped target peer '%s' of file '%s' does not exist.
ro: Partenerul grupat al țintei „%s” din fișierul „%s” nu există.

en: Hangup
ro: Terminare anormală(Hangup)

en: I/O possible
ro: In/Ieș posibilă

en: IOT trap
ro: Detectare IOT

en: Illegal Instruction
ro: Instrucțiune ilegală

en: Included makefile '%s' was not found.
ro: Fișierul makefile inclus „%s” nu a fost găsit.

en: Information request
ro: Solicitare de informație

en: Interrupt
ro: Întrerupere

en: Invalid %s for archive %s member %s
ro: %s nu este valid pentru arhiva %s membru %s

en: Invalid function name: %s
ro: Numele funcției este nevalid: %s

en: Invalid maximum argument count (%u) for function %s
ro: Număr maxim de argumente (%u) nevalid pentru funcția %s

en: Invalid minimum argument count (%u) for function %s
ro: Număr minim de argumente (%u) nevalid pentru funcția %s

en: Jobserver client (semaphore %s)
ro: Clientul serverului de lucrări (semafor %s)

en: Killed
ro: Omorît

en: Live child %p (%s) PID %s %s
ro: Proces-copil viu %p (%s) PID %s %s

en: Load=%lu/%lu=%.0f%%,
ro: Încărcare=%lu/%lu=%.0f%%,

en: Loaded object %s is not declared to be GPL compatible
ro: Obiectul încărcat %s nu este declarat ca fiind compatibil GPL

en: Loaded shared object %s
ro: S-a încărcat obiectul partajat %s

en: Loading symbol %s from %s
ro: Se încarcă simbolul %s din %s

en: Looking for a rule with explicit file '%s'.
ro: Se caută o regulă cu fișierul explicit „%s”.

en: Looking for a rule with intermediate file '%s'.
ro: Se caută o regulă cu fișierul intermediar „%s”.

en: Looking for an implicit rule for '%s'.
ro: Se caută o regulă implicită pentru „%s”.

en: Looking for archive-member implicit rule for '%s'.
ro: Se caută regula implicită de membru al arhivei pentru „%s”.

en: Makefile '%s' might loop; not remaking it.
ro: Makefile „%s” ar putea să fie în buclă; nu se reconstruiește.

en: Makefile '%s' was not found
ro: Fișierul makefile „%s” nu a fost găsit

en: Makefile from standard input specified twice
ro: Fișierul „Makefile” de la intrarea standard a fost specificat de două ori

en: Making '%s' due to always-make flag.
ro: Se realizează „%s” din cauza opțiunii „--always-make”.

en: Malformed target-specific variable definition
ro: Definiție de variabilă specifică țintei incorectă

en: Member '%s'%s: %ld bytes at %ld (%ld).
ro: Membru „%s”%s: %ld octeți la %ld (%ld).

en: Must remake target '%s'.
ro: Trebuie să se reconstruiască ținta „%s”.

en: No
ro: Nu

en: No archive-member implicit rule found for '%s'.
ro: Nu a fost găsită nicio regulă implicită de membru al arhivei pentru „%s”.

en: No implicit rule found for '%s'.
ro: Nu s-a găsit nicio regulă implicită pentru „%s”.

en: No need to remake target '%s'
ro: Nu este necesar să se reconstruiască ținta „%s”

en: No recipe for '%s' and no prerequisites actually changed.
ro: Nicio rețetă pentru „%s” și nicio cerință prealabilă nu a fost schimbată.

en: No targets
ro: Fără ținte

en: No targets specified and no makefile found
ro: Nu sunt specificate ținte și nu a fost găsit niciun fișier makefile

en: Not found '%s'.
ro: Nu s-a găsit „%s”.

en: Nothing to be done for '%s'.
ro: Nu trebuie făcut nimic pentru „%s”.

en: Obtained token for child %p (%s).
ro: Se obține indicativul pentru procesul-copil %p (%s).

en: Options:
ro: Opțiuni:

en: Parallel jobs (-j) are not supported on this platform.
ro: Lucrările paralele (-j) nu sunt acceptate pe această platformă.

en: Power failure
ro: Pană de curent

en: Prerequisite '%s' is newer than target '%s'.
ro: Cerința prealabilă „%s” este mai nouă decât ținta „%s”.

en: Prerequisite '%s' is older than target '%s'.
ro: Cerința prealabilă „%s” este mai veche decât ținta „%s”.

en: Prerequisite '%s' is order-only for target '%s'.
ro: Cerința prealabilă „%s” este numai pentru ordonare secvențială pentru ținta „%s”.

en: Prerequisite '%s' of rule '%s' does not qualify as ought to exist.
ro: Cerința prealabilă „%s” a regulii „%s” nu este așa cum ar trebui să fie.

en: Prerequisite '%s' of target '%s' does not exist.
ro: Cerința prealabilă „%s” a țintei „%s” nu există.

en: Profiling timer expired
ro: Cronometrul de creare a profilului a expirat

en: Pruning file '%s'.
ro: Se scurtează fișierul „%s”.

en: Putting child %p (%s) PID %s%s on the chain.
ro: Se pune procesul-copil %p (%s) PID %s%s în lanț.

en: Quit
ro: Părăsire

en: Re-executing[%u]:
ro: Se execută din nou[%u]:

en: Reading makefile '%s'
ro: Se citesc fișierele makefile '%s'

en: Reading makefiles...
ro: Se citesc fișierele makefile...

en: Reaping losing child %p PID %s %s
ro: Finalizarea procesului-copil pierdut %p PID %s %s

en: Reaping winning child %p PID %s %s
ro: Finalizarea procesului-copil câștigător %p PID %s %s

en: Recently tried and failed to update file '%s'.
ro: Încercarea recentă de actualizare a fișierului „%s”, a eșuat.

en: Recipe for '%s' will be ignored in favor of the one for '%s'.
ro: Rețeta pentru „%s” va fi ignorată în favoarea celei pentru „%s”.

en: Recipe for file '%s' was found by implicit rule search,
ro: Rețeta pentru fișierul „%s” a fost găsită prin căutarea regulilor implicite,

en: Recipe has too many lines (limit %hu)
ro: Rețeta conține prea multe linii (limita este de %hu)

en: Recipe of '%s' is being run.
ro: Rețeta lui „%s” este în curs de executare.

en: Recipe was specified for file '%s' at %s:%lu,
ro: Rețeta a fost specificată pentru fișierul „%s” la %s:%lu,

en: Recursive variable '%s' references itself (eventually)
ro: Variabila recursivă „%s” se referă la ea însăși (în cele din urmă)

en: Rejecting rule '%s' due to impossible implicit prerequisite '%s'.
ro: Se respinge regula „%s” din cauza cerinței prealabile implicite imposibile „%s”.

en: Rejecting rule '%s' due to impossible prerequisite '%s'.
ro: Se respinge regula „%s” din cauza cerinței preliminare imposibile „%s”.

en: Rejecting rule '%s' due to impossible rule prerequisite '%s'.
ro: Se respinge regula „%s” din cauza cerinței prealabile imposibile a regulii „%s”.

en: Released token for child %p (%s).
ro: Se eliberează indicativul pentru procesul-copil %p (%s).

en: Removing child %p PID %s%s from chain.
ro: Se elimină procesul-copil %p PID %s%s din lanț.\

en: Removing intermediate files...
ro: Se elimină fișierele intermediare...

en: Report bugs to <bug-make@gnu.org>
ro: Raportați erorile la <bug-make@gnu.org>

en: Resetting to single job (-j1) mode.
ro: Se configurează la modul o singură lucrare (-j1).

en: Resource lost
ro: Resursă pierdută

en: Searching for a compatibility rule for '%s'.
ro: Se caută o regulă de compatibilitate pentru „%s”..

en: Segmentation fault
ro: Eroare de segmentare

en: Skipping UTF-8 BOM in makefile '%s'
ro: Se omite BOM UTF-8 în fișierul makefile „%s”

en: Skipping UTF-8 BOM in makefile buffer
ro: Se omite BOM UTF-8 în fișierul makefile din memoria tampon

en: Stem too long: '%s%.*s'.
ro: Familie prea lungă: „%s%.*s”.

en: Still updating file '%s'.
ro: Fișierul „%s” este încă în curs de actualizare.

en: Stopped
ro: Oprit

en: Stopped (signal)
ro: Oprit (semnal)

en: Stopped (tty input)
ro: Oprit (intrare tty)

en: Stopped (tty output)
ro: Oprit (ieșire tty)

en: Successfully remade target file '%s'.
ro: S-a reconstruit cu succes fișierul țintă „%s”.

en: Symbolic links not supported: disabling -L.
ro: Legăturile simbolice nu sunt acceptate: se dezactivează opțiunea „-L”.

en: Target '%s' is double-colon and has no prerequisites.
ro: Ținta „%s” are două două puncte duble „::” și nu are cerințe prealabile.

en: Target '%s' not remade because of errors.
ro: Țintă „%s” nu a fost refăcută din cauza erorilor.

en: Target file '%s' needs to be remade under -q.
ro: Fișierul țintă „%s” trebuie reconstruit cu opțiunea „-q”.

en: Terminated
ro: Terminat

en: The 'load' operation is not supported on this platform
ro: Operația „load” nu este acceptată pe această platformă

en: The prerequisites of '%s' are being made.
ro: Cerințele prealabile pentru „%s” sunt în curs de realizare.

en: Trace/breakpoint trap
ro: Instrucțiuni de urmărire/punct de întrerupere

en: Trying harder.
ro: Continuă să se încerce.

en: Trying implicit prerequisite '%s'.
ro: Se încearcă cerința prealabilă implicită „%s”.

en: Trying pattern rule '%s' with stem '%.*s'.
ro: Se încearcă regula modelului „%s” cu familia „%.*s”

en: Trying rule prerequisite '%s'.
ro: Se încearcă cerința prealabilă a regulii „%s”.

en: Unloading shared object %s
ro: Se descarcă obiectul partajat %s

en: Updating goal targets....
ro: Se actualizează obiectivele vizate....

en: Updating makefiles....
ro: Se actualizează fișierele makefile....

en: Urgent I/O condition
ro: Condiție In/Ieș urgentă

en: Usage: %s [options] [target] ...
ro: Utilizare: %s [opțiuni] [țintă] ...

en: User defined signal 1
ro: Semnalul «1» definit de utilizator

en: User defined signal 2
ro: Semnalul «2» definit de utilizator

en: Using compatibility rule '%s' due to '%s'.
ro: Se utilizează regula de compatibilitate „%s” din cauza „%s”.

en: Using default commands for '%s'.
ro: Se utilizează comenzile implicite pentru „%s”.

en: Using default recipe for '%s'.
ro: Se utilizează rețeta implicită pentru „%s”.

en: Using jobserver controller %s
ro: Se utilizează controlorul serverului de lucrări „%s”

en: Using output-sync mutex %s
ro: Se utilizează blocarea de sincronizare a ieșirii %s

en: Virtual timer expired
ro: Cronometrul virtual a expirat

en: Warning: File '%s' has modification time %s s in the future
ro: Avertisment: Fișierul „%s” are ora de modificare %s s în viitor

en: Window changed
ro: Fereastră redimensionată

en: attempt to use unsupported feature: '%s'
ro: încercare de utilizare a unei caracteristici neacceptate: „%s”

en: automatic
ro: automat

en: but '%s' is now considered the same file as '%s'.
ro: dar „%s” este considerat acum același fișier ca „%s”.

en: can't allocate %lu bytes for hash table: memory exhausted
ro: nu se pot aloca %lu octeți pentru tabelul sumelor de control: memorie epuizată

en: can't rename double-colon '%s' to single-colon '%s'
ro: nu se poate redenumi de la două puncte duble „%s” la două puncte simple „%s”

en: can't rename single-colon '%s' to double-colon '%s'
ro: nu se poate redenumi de la două puncte simple  „%s” la două puncte duble „%s”

en: cannot create temporary file %s: %s
ro: nu se poate crea fișierul temporar %s: %s

en: cannot enforce load limit:
ro: nu poate aplica limita de încărcare:

en: cannot enforce load limits on this operating system
ro: nu se pot aplica limitele de încărcare pe acest sistem de operare

en: cannot generate temp name: %s
ro: nu se poate genera numele temporar: %s

en: cannot generate temp path from %s: %s
ro: nu se poate genera calea temporară de la %s: %s

en: cannot open jobserver %s: %s
ro: nu se poate deschide serverul de lucrări %s: %s

en: cannot open output sync mutex %s: %s
ro: nu se poate deschide blocarea de sincronizare a ieșirii %s: %s

en: cannot open output-sync lock file, suppressing output-sync.
ro: nu se poate deschide fișierul de blocare a sincronizării ieșirii, se suprimă sincronizarea ieșirii.

en: cannot parse output sync mutex %s: %s
ro: nu se poate analiza blocarea de sincronizare a ieșirii %s: %s

en: cannot store makefile from stdin to a temporary file
ro: nu se poate stoca fișierul „makefile” din intrarea standard, într-un fișier temporar

en: cannot unlink temporary file %s: %s
ro: nu se poate înlătura legătura simbolică la fișierul temporar %s: %s

en: close: %s: %s
ro: închide: %s: %s

en: command line
ro: linie de comandă

en: creating jobs pipe
ro: se creează linia de legătură pentru lucrări

en: creating jobserver semaphore: (Error %ld: %s)
ro: se creează semaforul serverului de lucrări: (Eroare %ld: %s)

en: default
ro: implicit

en: duping jobs pipe
ro: se duplică linia de legătură pentru lucrări

en: empty string invalid as file name
ro: un șir gol nu este valid ca nume de fișier

en: empty variable name
ro: nume de variabilă gol

en: environment
ro: mediu

en: environment under -e
ro: mediu cu opțiunea „-e”

en: extraneous '%s'
ro: „%s” de prisos

en: extraneous text after '%s' directive
ro: text de prisos după directiva „%s“

en: extraneous text after 'define' directive
ro: text de prisos după directiva „define“

en: extraneous text after 'endef' directive
ro: text de prisos după directiva „endef“

en: fdopen: temporary file %s: %s
ro: fdopen: fișierul temporar %s: %s

en: file: Failed to open '%s': %s
ro: fișier: Nu s-a putut deschide „%s”: %s

en: file: invalid file operation: %s
ro: fișier: operație de fișier nevalidă: %s

en: file: missing filename
ro: fișier: lipsește numele fișierului

en: file: too many arguments
ro: fișier: prea multe argumente

en: find_and_set_shell() path search set default_shell = %s
ro: funcția find_and_set_shell() stabilește calea de căutare a lui default_shell = %s

en: find_and_set_shell() setting default_shell = %s
ro: funcția find_and_set_shell() stabilește valoarea lui default_shell = %s

en: first argument to 'word' function must be greater than 0
ro: primul argument al funcției „word” trebuie să fie mai mare decât 0

en: fopen: temporary file %s: %s
ro: fopen: fișierul temporar %s: %s

en: fwrite: temporary file %s: %s
ro: fwrite: fișierul temporar %s: %s

en: grouped targets must provide a recipe
ro: țintele grupate trebuie să furnizeze o rețetă

en: guile: Evaluating '%s'
ro: guile: Se evaluează „%s”

en: guile: Expanding '%s'
ro: guile: Se expandează „%s”

en: init jobserver pipe
ro: se inițializează linia de legătură a serverului de lucrări

en: insufficient number of arguments (%u) to function '%s'
ro: număr insuficient de argumente (%u) pentru funcția „%s”

en: invalid --jobserver-auth string '%s'
ro: șir nevalid „%s” al argumentului opțiunii „--jobserver-auth”

en: invalid --sync-mutex string '%s'
ro: șir nevalid „%s” al argumentului opțiunii „---sync-mutex”

en: invalid first argument to 'word' function
ro: primul argument al funcției „word” nu este valid

en: invalid first argument to 'wordlist' function
ro: primul argument al funcției „wordlist” nu este valid

en: invalid output sync mutex: %s
ro: blocare de sincronizare a ieșirii nevalidă: %s

en: invalid second argument to 'wordlist' function
ro: al doilea argument al funcției „wordlist” nu este valid

en: invalid shuffle mode: %s: '%s'
ro: mod de amestecare nevalid: %s: „%s”

en: invalid syntax in conditional
ro: sintaxă nevalidă în condițional

en: job server shut down
ro: serverul de lucrări este oprit

en: jobserver slots limited to %d
ro: sloturi ale serverului de lucrări limitate la %d

en: lbr$ini_control() failed with status = %d
ro: lbr$ini_control() a eșuat cu starea = %d

en: lbr$set_module() failed to extract module info, status = %d
ro: lbr$set_module() nu a reușit să extragă informațiile despre modul, starea de ieșire = %d

en: make reaped child pid %s, still waiting for pid %s
ro: procesul-copil «make» procesat cu PID %s, dar încă așteaptă PID %s

en: missing 'endef', unterminated 'define'
ro: lipsește „endef”, „define” neterminat

en: missing 'endif'
ro: lipsește „endif”

en: missing rule before recipe
ro: lipsește o regulă înaintea rețetei

en: missing separator
ro: lipsește separatorul

en: missing separator (did you mean TAB instead of 8 spaces?)
ro: lipsește separatorul (v-ați referit la TAB în loc de 8 spații?)

en: missing separator (ifeq/ifneq must be followed by whitespace)
ro: lipsește separatorul (ifeq/ifneq trebuie urmat de spațiu în alb)

en: missing target pattern
ro: modelul țintă

en: mixed implicit and normal rules
ro: regulile implicite și normale sunt amestecate

en: mixed implicit and static pattern rules
ro: regulile de model implicite și statice sunt amestecate

en: multiple target patterns
ro: multiple modele de țintă

en: no
ro: nu

en: no more file handles: could not duplicate stderr
ro: nu mai există operatori de fișiere disponibili: nu s-a putut duplica ieșirea de eroare standard

en: no more file handles: could not duplicate stdin
ro: nu mai există operatori de fișiere disponibili: nu s-a putut duplica intrarea standard

en: no more file handles: could not duplicate stdout
ro: nu mai există operatori de fișiere disponibili: nu s-a putut duplica ieșirea standard

en: non-numeric first argument to 'intcmp' function
ro: primul argument al funcției „intcmp” este nenumeric

en: non-numeric second argument to 'intcmp' function
ro: al doilea argument al funcției „intcmp” este nenumeric

en: only one 'else' per conditional
ro: doar un „else” per condițional

en: open: %s: %s
ro: deschide: %s: %s

en: prerequisites cannot be defined in recipes
ro: cerințele prealabile nu pot fi definite în rețete

en: process_easy() failed to launch process (e=%ld)
ro: process_easy() nu a reușit să lanseze procesul (e=%ld)

en: pselect jobs pipe
ro: funcția pselect() a liniilor de legătură de lucrări

en: read jobs pipe
ro: citește liniile de legătură ale lucrărilor

en: read: %s: %s
ro: citește: %s: %s

en: recipe commences before first target
ro: rețeta începe înainte de prima țintă

en: release jobserver semaphore: (Error %ld: %s)
ro: eliberare a semaforului serverului de lucrări: (Eroare %ld: %s)

en: semaphore or child process wait: (Error %ld: %s)
ro: în așteptarea semaforului sau a procesului-copil: (Eroare %ld: %s)

en: spawnvpe: environment space might be exhausted
ro: spawnvpe: spațiul de mediu ar putea fi epuizat

en: sys$search() failed with %d
ro: sys$search() a eșuat cu %d

en: target '%s' doesn't match the target pattern
ro: ținta „%s” nu se potrivește cu modelul țintă

en: target '%s' given more than once in the same rule
ro: ținta „%s” este dată de mai multe ori în aceeași regulă

en: target file '%s' has both : and :: entries
ro: fișierul țintă „%s” are ambele intrări „:” și „::”

en: target pattern contains no '%%'
ro: modelul țintă nu conține „%%”

en: the '%s%s' option requires a non-empty string argument
ro: opțiunea „%s%s” necesită un șir care nu este gol ca argument

en: the '-%c' option requires a positive integer argument
ro: opțiunea „-%c” necesită un întreg pozitiv ca argument

en: touch archive member is not available on VMS
ro: nu este disponibilă modificarea marcajelor de timp pe VMS

en: touch: '%s' is not a valid archive
ro: touch: %s nu este o arhivă validă

en: touch: Archive '%s' does not exist
ro: touch: Arhiva „%s” nu există

en: touch: Bad return code from ar_member_touch on '%s'
ro: touch: Cod de returnare greșit de la ar_member_touch pe „%s”

en: touch: Member '%s' does not exist in '%s'
ro: touch: Membrul „%s” nu există în „%s”

en: unable to open jobserver semaphore '%s': (Error %ld: %s)
ro: nu se poate deschide semaforul serverului de lucrări „%s”: (Eroare %ld: %s)

en: unable to open library '%s' to lookup member status %d
ro: nu se poate deschide biblioteca „%s” pentru a căuta și a obține starea elementului %d

en: unimplemented on this platform: function '%s'
ro: neimplementat pe această platformă: funcția „%s”

en: unknown debug level specification '%s'
ro: specificație necunoscută a nivelului de depanare „%s”

en: unknown jobserver auth style '%s'
ro: stil necunoscut de autentificare al serverului de lucrări „%s”

en: unknown output-sync type '%s'
ro: tip de sincronizare de ieșire necunoscut „%s”

en: unknown signal
ro: semnal necunoscut

en: unlink (temporary file):
ro: înlăturare (legătură simbolică la fișier temporar):

en: unterminated call to function '%s': missing '%c'
ro: apel neterminat la funcția „%s”: lipsește „%c”

en: unterminated variable reference
ro: referință la variabilă neterminată

en: using default temporary directory '%s'
ro: se utilizează directorul temporar implicit „%s”

en: warning:  Clock skew detected.  Your build may be incomplete.
ro: avertisment:  A fost detectată o decalare a ceasului.  Construcția dvs. poate fi incompletă.

en: warning: -j%d forced in makefile: resetting jobserver mode.
ro: avertisment: „-j%d” forțat în „makefile”: se reconfigurează modul server de lucrări.

en: warning: -j%d forced in submake: resetting jobserver mode.
ro: avertisment: „-j%d” forțat în submake: se reconfigurează modul server de lucrări.

en: warning: Cannot acquire output lock, disabling output sync.
ro: avertisment: Nu se poate obține blocarea ieșirii, se dezactivează sincronizarea ieșirii.

en: warning: NUL character seen; rest of line ignored
ro: avertisment: caracter NUL detectat; restul liniei este ignorat

en: warning: ignoring old recipe for target '%s'
ro: avertisment: se ignoră vechea rețetă pentru ținta „%s”

en: warning: ignoring prerequisites on suffix rule definition
ro: avertisment: se ignoră cerințele prealabile privind definirea regulii sufixului

en: warning: jobserver unavailable: using -j1.  Add '+' to parent make rule.
ro: avertisment: serverul de lucrări nu este disponibil: se folosește „-j1”.  Adăugați „+” la regula părinte(parent) de «make».

en: warning: overriding group membership for target '%s'
ro: avertisment: se înlocuiește apartenența la grup pentru ținta „%s”

en: warning: overriding recipe for target '%s'
ro: avertisment: se înlocuiește rețeta pentru ținta „%s”

en: warning: pattern recipe did not update peer target '%s'.
ro: avertisment: rețeta modelului nu a actualizat ținta corespunzătoare „%s”.

en: warning: undefined variable '%.*s'
ro: avertisment: variabilă nedefinită „%.*s”

en: windows32_openpipe(): process_init_fd() failed
ro: windows32_openpipe(): process_init_fd() a eșuat

en: windows32_openpipe: DuplicateHandle(Err) failed (e=%lu)
ro: windows32_openpipe: DuplicateHandle(Err) a eșuat (e=%lu)

en: windows32_openpipe: DuplicateHandle(In) failed (e=%lu)
ro: windows32_openpipe: DuplicateHandle(In) a eșuat (e=%lu)

en: write error: stdout
ro: eroare de scriere: ieșirea standard

en: write jobserver
ro: scrie în serverul de lucrări

en: write: %s: %s
ro: scrie: %s: %s
